Diagram przypadków użycia 99CRM

W poniższym artykule przedstawię Wam pierwszą wersję diagramu przypadków użycia aplikacji 99CRM. Co to jest diagram przypadków użycia, pisałem w poprzednim artykule, pozwólcie więc, że przejdę od razu do konkretów.

Najpierw sam diagram:

Na diagramie wyraźnie widać 3 aktorów: USER, MANAGER, ADMIN.

User
Czyli użytkownik  systemu, który ma dostęp do podstawowych funkcjonalności, tj zarządzania firmami, kontaktami czy przypisywania spraw. Pierwsza wersja programu prawdopodobnie nie będzie ograniczać dostępu do podziałów firm, czy kontaktów na kategorie. Dlatego każdy użytkownik będzie widział każdą firmę itp.

Manager
Będzie to osoba mająca prawa usera, rozbudowane o generowanie raportów ze statystyk użytkowników. Np miesięczna ilość spraw zakończonych, wykonanych itp. W pierwotnej wersji systemu wrzucę kilka prostych raportów aby przetrenować narzędzie do ich generowania.

Admin 
User o najwyższych prawach, Dziedziczy prawa po Managerze, a dodatkowo zarządza ustawieniami systemu, użytkownikami, oraz kategoriami firm, spraw i kontaktów.

Prosty use case diagram za nami. Nadchodzi wielkimi krokami class diagram. Wcześniej spróbuję opisać kilka scenariuszy przypadków użycia, aby zobrazować Wam sposób analizowania wymagań użytkownika i pokazać ścieżkę przypadku użycia.

Ostatnio zastanawiałem się sporo, czy nie za wiele czasu poświęcam analizie oprogramowania, projektowaniu, zastanawianiu się co ma gdzie i jak działać, wiedząc że Spring nie zostawi na mnie suchej nitki – czytaj jestem zielony w tym Frameworku. Michal Gellert na swoim blogu opisał ostatnio proces przejścia od projektu do implementacji systemu. Zgadzam się z nim. Projekt jest najważniejszym krokiem przy tworzeniu oprogramowania. Jednak jeśli programista tworzy oprogramowanie sam, od zera, gdzie musi być architektem, project managerem, programistą, testerem i osobą dokumentującą, mając znikome pojęcie o frameworku, w którym będzie pisał oprogramowanie, wydaje mi się rozsądnym stworzyć mniej wymagający projekt. Nie przeciągałbym fazy projektowania w nieskończoność, a skupił się na poznaniu technologii. Projekt można zawsze rozbudować o dodatkowe funkcjonalności później. Dajcie znać co o tym sądzicie.

Diagram został wykonany przy użyciu narzędzia UMLet. Program ten posiada prostą wtyczkę do Eclipse, można więc tworzyć diagramy bezpośrednio w IDE. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *